پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

سرمایه گذاری در بانک بهتر است یا بورس؟

فرآیند سرمایه ‌گذاری به عنوان عاملی ثروت ‌ساز در زندگی بشر بوده و خواهد بود. افراد بخشی از ثروت خود را به سرمایه ‌گذاری اختصاص می ‌دهند. بازارهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد، از جمله این بازارها می ‌توان بازار بورس و سپرده گذاری بانک اشاره کرد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارند. هرکدام از این دو روش ها، به نوبه خود و در جایگاه خود خوب هستند. هردو قابل دسترس، مطمئن، تحت نظارت و سود بخش هستند؛ اما با این حال هر مزایا و معایبی منحصر به فردی دارند که دلیل این مقایسه، سنجش آن‌ها نسبت به یکدیگر است. طبق آماری که نشان می‌دهد افراد بیشتر به سمت سرمایه گذاری در بانک می‌روند و دلیل آن این است که بازار بورس با نوسانات لحظه‌ ای همراه بوده که این عامل، افرادی با ضریب ریسک پذیری پایین را به نگرانی و ترس می اندازد. البته بازار بورس، بازاری دارای اقتصاد رو به رشد است و همواره در نگاهی بلند مدت، بسیار موفق‌ تر از سایر روش‌ها عمل کرده است و برخلاف ظاهر پر از نوسان خود، همواره روشی پرسود برای افزایش سرمایه است. درواقع می توان گفت سرمایه گذاری مناسب افرادی است که مایل به ریسک نبوده و به دریافت مبلغی ماهیانه، قانع هستند، اما سرمایه گذاری در بورس، برای افرادی مناسب است که ریسک پذیر هستند.

سرمایه گذاری در بانک

دلیل این که اغلب افراد، بانک را جهت سپردن پول‌های خود انتخاب می کنند، این است که در این شیوه، درصد نام برده سود شما قطعی است. در واقع، شیوه کار بانک به این صورت است که به ازای یک سال سپرده گذاری پول شما در بانک، درصدی از سود حاصل از کارکرد آن پول را تحت هرشرایطی به شما می دهد. در واقع پول شما در صورت سپرده گذاری در بانک، با درصدی بسیار پایین، همواره سودآوری دارد. قطعاً هرچه مدت زمان سپرده‌ گذاری در بانک بیشتر باشد میزان سود پرداختی نیز بیشتر خواهد بود. سازوکار سرمایه‌ گذاری در بانک به این صورت است که شما سرمایه خود را در اختیار بانک ها قرار داده و این اجازه را به بانک می‌دهید که با پول شما کار کنند و در قبال استفاده از این پول؛ امتیازی به شما داده شود.

سرمایه گذاری در بورس

امروزه این شیوه از سرمایه گذاری در ایران توانسته محبوبیت زیادی را کسب کند. بسیاری از افراد در مقایسه بین بازار طلا و بازار بورس، بورس را انتخاب می‌کنند و دلایلی هم برای انجام این کار دارند. یکی از دلایل انتخاب بازار بورس به وسیله افراد و سرمایه گذاران، توجه به مزیت‌های این بازار سرمایه است. بازار بورس یکی از بسترهای مناسب سرمایه‌ گذاری در ایران و کشورهای خارجی بوده و از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است تا افراد بتوانند در بخش ‌های مختلف سرمایه‌ گذاری کنند. درواقع شما در بورس شما مشخص می ‌کنید که سرمایه خود را بر روی چه سهمی سرمایه گذاری کنید و یکی از جذابیت‌های سرمایه گذاری در بورس برخورداری از تنوع‌ پذیری بالا است که با این کار ریسک سرمایه گذاری را بشدت کاهش خواهید داد. حتی با افت شدید قیمت یک سهم اگر سرمایه خود را بین چند سهم متنوع کنید، ریسک سرمایه گذاری به شدت کاهش پیدا می‌ کند.

فرق سود سرمایه گذاری در بانک و بورس

سرمایه گذاری در بانک یک فرمولی مشخصی دارد و این فرمول از پیش تعیین شده است. شما در حین افتتاح یک سپرده، به صورت واضح از میزان سود سالانه یا ماهانه خود مطلع خواهید شد و به درستی تخمین بزنید که هر ماه از سپرده خود، چه میزان سودآوری خواهید داشت. در بازار بورس سودهی کاملاً متفاوت بوده و به این راحتی ها نمی توانید پیش بینی درستی نسبت به سود دهی ماهیانه خود داشته باشید. البته در صورتی که خرید درست و حساب شده ای از سهم های مختلف داشته باشید، در کمترین زمان به سودی چند برابر دست خواهید یافت.

جمع بندی

با توجه به مطالب گفته شده در فوق می توان گفت که سرمایه گذاری در بورس نسبت به بانک از مزایای بیشتری برخوردار بوده و افراد می توانند با هر مقدار پولی که در اختیار دارند در بازار بورس سرمایه‌ گذاری کنند. در حالی که برای سرمایه‌ گذاری در بانک برای هر سقف از سرمایه سود معینی در نظر گرفته می شود. در دو دهه گذشته، بازار بورس بیشترین بازدهی را دربین سایر بازارها و گزینه ‌های رایج سرمایه گذاری داشته است.

مطالب مرتبط
بهترین ربات سرخطی بورس - معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

 معرفی بهترین ربات و نرم افزار سرخطی بورس تضمینی امروز در پردازش اطلاعات مالی دکه قصد داریم یکی از بهترین […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس امروز قصد دارم در پردازش اطلاعات مالی دکه توضیح بدم تفاوت نرم […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل) امروز در این مقاله قصد داریم برای شما بیان کنیم بهترین روش […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید