پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم چیست؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده که بهترین روش‌های سرمایه‌ گذاری کدامند؟ برای پاسخ به این سؤال باید بدانید که اساس سرمایه ‌گذاری چیست و انواع آن به چه صورت است؟

این روز‌ها افراد برای سرمایه گذاری به دنبال بازار‌های مختلف هستند؛ از بورس تا بانک، گزینه ‌های مختلفی پیش روی افراد است. سرمایه گذاری نیز به دو روش مستقیم یا به صورت غیر مستقیم امکان پذیر است و هر شخص برای مدیریت سرمایه خود قبل از سرمایه گذاری باید شرایط کار و هم چنین شرایط خود را برای انتخاب انواع روش های سرمایه گذاری بسنجد. فاکتور های بسیار زیادی برای سنجیدن این شرایط وجود دارد از جمله این فاکتور ها عبارت است از میزان اطلاعاتی که فرد از بورس دارد، فرد چقدر توان ریسک کردن دارد، در چه مدت زمانی می تواند به تحلیل و بررسی بپردازد هم چنین مهارت فرد در خرید و فروش سهام و میزان مهارتی که در سرمایه گذاری دارد چقدر است.

بعد از این که فرد تصمیم گرفت و فاکتور های خود را سنجش کرد باید روش خود را در سرمایه گذاری برای مدیریت سرمایه خود مشخص کند. اگر برای ورود به بورس بین انتخاب این دو روش مردد هستید می توانید مزایا و معایب سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم را بررسی کنید و بعد تصمیم بگیرید. همچنین از طریق وب سایت دکه میتوانید آموزش های لازم را در این زمینه بگذرانید و یا مشاوره دریافت نمایید.

 

سرمایه گذاری مستقیم چیست

هدف سرمایه گذاری مستقیم، به دست آوردن کنترل کافی یک شرکت است تا بتوان بر تصمیمات آینده کنترل و اثرگذاری داشت. این کار می ‌تواند با اکتساب سهم اکثریت یا اکتساب سهم قابل توجه اقلیت به دست آید. سرمایه گذاری های مستقیم می ‌توانند شامل مشارکت در مدیریت، سرمایه گذاری مشترک یا به اشتراک گذاشتن تکنولوژی و یا مهارت‌ها باشد. درواقع در این روش شما شخصاً اقدام به خرید و فروش سهام می نمایید. این کار به دلیل ماهیت نوسانی بورس نیاز به مهارت بالایی دارد؛ بنابراین در وهله اول شما برای سرمایه گذاری مستقیم در بورس باید به اندازه کافی از مهارت سرمایه گذاری در بورس و همچنین دانش مالی کافی برخوردار باشید. در غیر این صورت امکان ضرر کردن شما بالا می رود. پس سرمایه گذاری مستقیم برای افرادی مناسب است که از اطلاعات مالی و مهارت کافی برای این کار برخوردار هستند. سرمایه گذاری مستقیم ویژگی های بسیاری دارد که به چند مورد آن اشاره می‌کنیم. در این روش سرمایه گذار شخصاً وارد معاملات بورس و خرید و فروش سهام می شود- نیاز به روحیه ریسک پذیری دارد- نیازمند دانش و تجربه کافی در مورد بازار است.

 

سرمایه گذاری غیر مستقیم چیست

در سرمایه گذاری غیر مستقیم، سرمایه گذار اختیار سرمایه‌ اش را به نهاد دیگری واگذار می ‌کند تا از طرف او وارد بازار سرمایه شود. این روش سرمایه ‌گذاری مناسب کسانی است که دانش کافی از بازارهای مالی ندارند یا نمی ‌توانند وقت کافی را برای مدیریت سرمایه‌ خود بگذارند و یا قدرت ریسک پذیری بسیار پایینی دارند و ترجیح می‌دهند از طریق یک روش مطمئن وارد بازار معاملات بورسی شوند. صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیرمستقیم در سرمایه گذاری در بورس است. در واقع صندوق های سرمایه گذاری نهادهای مالی هستند که به منظور مدیریت حرفه ‌ای سرمایه‌ گذاران، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، تأسیس شده اند و تحت نظارت آن سازمان فعالیت می کنند.

 

تفاوت سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم

سرمایه ‌گذاری در بازار سرمایه می ‌تواند به روش‌‌های مستقیم و غیرمستقیم یا ترکیبی از آن‌ها انجام شود. در روش مستقیم تمامی امور مربوط به سرمایه ‌گذاری توسط شخص سرمایه ‌گذار انجام می‌ شود. در این روش نیاز است که سرمایه ‌گذار کد بورسی و کد معاملاتی را دریافت کرده و به دنبال آن با استفاده از روش‌هایی مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، سهام و سایر اوراق بهادار ارزنده را شناسایی و خریداری کند. روش دیگر سرمایه‌ گذاری غیرمستقیم است که در این روش، سرمایه ‌گذار سرمایه را در اختیار افراد متخصص قرار داده و آن‌ها به نیابت از وی در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند.

عملاً در این شیوه، سرمایه در اختیار گروهی از متخصصین خبره بازار سرمایه قرار می ‌گیرد و آن‌ها با هدف کسب درآمد برای خود و نیز کسب سود برای سرمایه‌ گذار، اقدام به معامله و فعالیت در بازار اوراق بهادار می ‌کنند. سرمایه گذاری در بازار سرمایه مستلزم کسب مهارت های لازم و صرف وقت است. چنانچه تمایل به کسب بازدهی در بازار سرمایه را داشته اما تخصص و زمان کافی برای این کار را در اختیار ندارید می توانید از خدمات مدیریت سرمایه گذاری بهره برده و به صورت غیر مستقیم در این بازار سرمایه گذاری نمایید.

مطالب مرتبط
بهترین ربات سرخطی بورس - معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

 معرفی بهترین ربات و نرم افزار سرخطی بورس تضمینی امروز در پردازش اطلاعات مالی دکه قصد داریم یکی از بهترین […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس امروز قصد دارم در پردازش اطلاعات مالی دکه توضیح بدم تفاوت نرم […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل) امروز در این مقاله قصد داریم برای شما بیان کنیم بهترین روش […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید