×
خانه » بورس » سیستم سازی کسب و کار چیست؟
10 آوریل 2020

سیستم سازی کسب و کار چیست؟

سیستم سازی کسب و کار چیست؟

آیا شما صاحب کسب و کار هستید و روزانه وقت زیادی را صرف نظارت بر عملکرد کارکنان خود می کنید؟ آیا بخش بزرگی از کار را خودتان انجام می دهید و نمی توانید آن ها را کارمندان خود واگذار کنید؟ آیا بیش از اندازه درگیر امور اجرایی کسب و کار خود هستید؟ کسب وکار شما بدون حضور مستقیم شما بدرستی عمل نمی کند؟
اگر جواب شما به این سوال ها مثبت است باید بگوییم که شما نیاز به سیستم سازی کسب و کار دارید. سیستم سازی کسب و کار امکان تسریع کارها را در کنار کاهش هزینه ها فراهم می کند. اگر دوست دارید تا با فراگیری اصول سیستم سازی کسب و کار به منظور کسب سود بیشتر آشنا شوید در این مقاله با آژانس بازاریابی دکه همراه باشید.

سیستم سازی کسب و کار چیست؟

تعریف سیستم

به گروه منظمی از اجزا با روابط متقابل و وابستگی متقابل که دارای اهداف از پیش تعیین شده ای هستند سیستم گفته می شود.

تعریف سیستم سازی کسب و کار

به تمام کارهایی که به منظور خودکارسازی کسب و کار انجام می شود، سیستم سازی کسب و کار گفته می شود. یکی از مهم ترین فاکتورهای موفقیت در کسب و کارها قائم به فرد نبودن است، عدم توجه به این موضوع باعث می شود که از میان خیل کسب و کارهایی که شروع به فعالیت می کنند تنها تعداد محدودی از آن ها بتوانند موفق شوند و به اندازه مطلوب توسعه پیدا کنند.

هدف سیستم سازی کسب و کار

مهم ترین هدف در سیستم سازی کسب و کار، قابل پیش بینی کردن نتایج است. صاحبان کسب و کار باید بتوانند یک سیستم کارآمد با دقت بالا برای خود طراحی کنند. به زبان ساده تر هدف سیستم سازی کسب و کار، مدیریت سیستم است نه افراد.

مزایای سیستم سازی کسب و کار

استفاده از فرآیند سیستم سازی یکی از ارکان مهم رشد کسب و کارها می باشد که دارای مزایای زیر می باشد:

 • کسب و کارها به جای وابستگی به اشخاص به روال ها و فرآیندها متکی می شوند.
 • دسترسی به اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن ها برای مدیران راحت تر می شود.
 • مدیران زمان بیشتری را برای توسعه هر چه بیشتر کسب و کار صرف می کنند.
 • سرعت رشد کسب و کار به طور چشم گیری افزایش پیدا می کند.
 • با توجه به سیستماتیک شدن امور، خطای انسانی کاهش می یابد.

پیش نیازهای سیستم سازی کسب وکار

سیستم سازی کسب و کارها یک رویکرد سیستماتیک است که نیازمند یکسری پیش نیازها می باشد. این پیش نیازها عبارتند از:

 • ارزش ها به صورت دقیق تدوین شده باشد.
 • برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده استراتژی کارآمد طراحی شده باشد.
 • جامعه هدف به دقت تجزیه و تحلیل شده باشد.
سئوی On-Page چیست؟
این پیشنهاد از دست ندید!

علت عدم سیستم سازی کسب و کارها

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا برخی از صاحبان کسب و کارها هنوز موفق به سیستم سازی نشده اند؟ برخی از مهم ترین دلایل موانع سیستم سازی عبارتند از:

 • نمی توانند کارها را به دیگران واگذار کنند.
 • از ابزارهای سیستم سازی کسب و کارها نمی توانند استفاده کنند.
 • ترجیح می دهند از روش های روتین برای مدیریت کسب و کار خود استفاده کنند.
 • بسیار ایده آل گرا هستند و به سیستم سازی نمی توانند اعتماد کنند.
 • سیستم سازی کسب و کار را فرآیندی زمان گیر می دانند.

اصول سیستم سازی کسب و کار

اگر تصمیم گرفته اید که شما نیز یکی از مدیران موفق در دنیای رقابتی باشید و کسب و کار خود را سیستماتیک کنید باید سه گام اصلی زیر را طی کنید.
بهینه سازی کارمندان: یکی از مهم ترین گام های فرآیند سیستم سازی بکارگیری افراد خبره و مجرب است. شما باید بتوانید برای کارهای خود افراد مناسبی را انتخاب کنید. از طرف دیگر باید اشتیاق و علاقه آن ها را برای انجام فعالیت هایشان به بالاترین سطح ممکن برسانید. برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از: فراهم کردن امنیت شغلی برای آن ها، افزایش حقوق و مزایا، تدوین طرح های تشویقی
بهینه سازی تجهیزات: اگر لازم است برای رشد کسب و کار خود ابزار جدیدی تهیه کنید، حتما در اولین زمان ممکن اقدام کنید. استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری به روز، می تواند در تسهیل فرآیندهای کاری موثر باشد. برخی از مدیران متاسفانه، اهمیت بهینه سازی ابزار را در کسب و کار خود نادیده می گیرند و به همین دلیل نمی توانند کسب و کار خود را به خوبی توسعه دهند.
تدوین دستورالعمل ها: یکی از مهم ترین کارهایی که مدیران برای سیستم سازی کسب و کار خود باید انجام دهند نوشتن دستورالعمل ها به صورت صریح و شفاف است. داشتن یک کتابچه راهنما در مورد چگونگی انجام دستورالعمل ها می تواند به کارکنان کمک کند تا در شرایط مختلف تصمیم گیری بهتری داشته باشند.

آموزش سیستم سازی کسب و کار

یکی از اساسی ترین کارهایی که هر مدیری برای پیشبرد کسب و کار خود باید انجام دهید آموزش سیستم سازی کسب و کار می باشد. برخی افراد با مطالعه کتاب های تخصصی در این حوزه می توانند برخی از مفاهیم پایه را فرا گیرند و یا در دوره سیستم سازی کسب و کار شرکت کنند. در صورتی که زمان کافی برای آموزش سیستم سازی کسب و کار خود ندارید می توانید از افراد متبحر در این حوزه کمک بگیرید.

علیرضا شیخی

بنیانگذار شرکت پردازش اطلاعات مالی دکه "اولین ارائه کننده وب سرویس و خدمات بورس"، همیشه دوست داشتم در عرصه بازارسرمایه و بورس به مردم خدمت رسانی کنم و برای اگاهی بیشتر و قدمی هوشمندانه محصولاتی ارائه کنم که مکملی موثر برای بازاربورس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *