پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

NFT چیست؟

NFT چیست؟

زمانی که همسر ایلان ماسک به ازای فروش محصولات هنرمندانه اش به مشتریان سند قابل فروش ارائه کرد، ماجرای NFT ها بیشتر از هر زمان دیگری سر و صدا به پا کرد. در واقع علاقه مندان به انیمیشن و آثار همسر ایلان ماسک، به ازای دریافت یک فایل کپی شده، نوعی جواز به نام توکن غیر قابل معاوضه دریافت می کردند که همان NFT ها بود. در ادامه با سرفصل های NFT چیست؟ | نحوه‌ ی خرید NFT | کاربرد توکن های غیر قابل معاوضه | مزایای توکن‌ های غیر قابل معاوضه آشنا می شوید.

NFT چیست؟

NFT در واقع مجوزهای دیجیتالی هستند که به افراد اجازه می دهد در یک سری از متعلقات مثل آثار هنری، ادعای مالکیت کرده و آن ها را تحت سند NFT به فروش برسد. امنیت این جوازها در بلاک چین است و می توان گفت شبیه به دیگر ارزهای دیجیتال هستند. منتها تفاوتی که NFT با ارزهای دیجیتال دارد، این است که نمی توان آن را به واحدهای کوچک تر تبدیل کنید. به همین دلیل به آن توکن غیر قابل معاوضه می گویند؛ بنابراین اگر برای مثال نقاشی اثر مونالیزا ۱۰۰ دلار ارزش داشته باشد، با NFT قادر به تبدیل به واحد های کوچکتر این مبلغ نیستید. با این حال تنها یک اثر نقاشی از مونالیزا در جهان است که نه قابل تبدیل و نه قابل تکثیر است؛ بنابراین نمی توانید آن را با هیچ توکن دیگری جایگزین گنید.

در نتیجه بدون نگرانی از کپی رایت فرد می تواند آثار خودش را ارائه دهد. در واقع هنرمندان می توانند با تبدیل دارایی خود به NFT یه عنوان یک شناسنامه، گواهی بر اصالت هنرشان دریافت کنند که کپی کارهای دیگر نتوانند از روی آن کپی کنند.

مزایای توکن‌ های غیر قابل معاوضه

اگر بخواهیم فواید توکن های غیر قابل معاوضه را در چند نمونه برایتان مثال بزنیم، می توان موارد زیر را نام برد:

  1. توکن های غیر قابل معاوضه کم یاب هستند. بیشترین ارزش این توکن ها هم دقیقا به علت کمیاب بودن آن ها است. از طرفی اغلب توکن های غیر قابل معاوضه را نمی توان به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد. در نتیجه شما یا یک اثر هنری به ارزش توکن ان اف تی می خرید یا نمی خرید. هیچ راه دیگری برای تبدیل ارزش آن نیست. همین ویژگی سبب یکتایی و اصالت توکن ها شده است.
  2. از طرفی بر خلاف توکن های قابل معاوضه، این توکن ها، در بازارهای خاصی خرید و فروش می شود. از ان جایی که این تکنولوژی بر بستر بلاک چین است، خیال تان راحت است که زیر ساخت جعلی وجود ندارد. در نهایت قابلیت حفظ حق مالکیت آن، باعث می شود هیچ مالی نتواند داده ای را که به نام خود ثبت کرده است، تغییر دهد.

کاربرد توکن های غیر قابل معاوضه

یکی از کاربرد توکن های غیر قابل معاوضه، کلکسیون ها هستند. کریپتوکیتیزها یکی دیگر از پیشگامان توکن غیر قابل معاوضه بود که در آن هر کاربر بعد از بازی می توانست نژادهای مختلفی از گربه های دیجیتالی را جمع کند. در واقع این بازی، مفهوم تفاوت در ویژگی و شخصیت را وارد ارزهای دیجیتال کرد. در نتیجه این گربه ها به کمک اتریوم قابل خرید و فروش بودند. بعد از آن هم چند بازی دیگر همین راه و روش را پیش گرفتند. بازی فنتسی تایتل، نوع دیگری از بازی ها بود که در آن بازیکن ها بایستی کارت جنگجویان مختلف را جمع آوری می کردند.

اما شواهد نشان می دهد داده های ان اف تی بیش از محدود شدن به کلکسیون ها و گیمینگ ها است. در واقع با استفاده از این بستر می توانید برای ثبت امن مدارک هویتی، آموزشی یا گارانتی ها استفاده کنید. حتی مانند همسر ایلان ماسک برای ثبت حق مالکیت کارهای هنری تان از توکن های غیر قابل معاوضه استفاده کنید. به این ترتیب، به راحتی آن را می توانید در کیف پول دیجیتالی تان ثبت کنید.

علاوه بر گیمینگ، توکن های غیر قابل معاوضه را می توان نوعی سرمایه دیجیتال نامیدکه تشخیص هویت را ممکن می سازد؛ بنابراین علاوه بر حفظ مالکیت آثار هنرمندان، می توان بستری را فراهم کرد که با دیجیتال کردن هویت ه، از جعل آن ها جلوگیری کرد.

نحوه‌ ی خرید NFT

بعد از تمام این موارد، شاید برایتان سوال باشد که ان اف تی ها را چگونه می توان خرید. می توانید آن ها را از طریق بازی کردن یا دپ، به دست آورید. از طرفی بازارهای توکن ان اف تی نیز بستر خرید آن ها را فراهم می کند. ضمن اینکه می توانید آن را با فرد دیگری ترید کنید.

منظور از دپ اپلیکیشن غیر متمرکزی است که برای دسترسی به آن می توانید یکی از ولت های دارای مرورگر را روی گوشی تان نصب کنید. سپس وارد بخش مرورگر ولت شوید و در قسمت آدرس، لیک سایت دپ را وارد کنید؛ مثلا: https://www.cryptokitties.co

در نهایت بعد از ورود به دپ، ثبت نام کرده و والت خود را به دپ وصل می کنید.

نتیجه گیری

در نظر داشته باشید که تکنولوژی ان اف تی هنوز یک تکنولوژی نوپا است. با این وجود می توانیم کم کم در کنار بازی هایی مثل کریپتوکیتیز، دیفای، هویت دیجیتال و … در قسمت های دیگر نیز کاربرد آن را مشاهده کنیم. در صورتی که نیاز به اطلاع بیشتر در مورد رمز ارزهای دیجیتال یا نحوه یادگیری آن ها دارید، وارد سایت پردازش اطلاعات مالی دکه شده و مطلب مورد نیازتان را پیدا کنید.

مطالب مرتبط
altcoin - آلت کوین چیست؟

آلت کوین چیست؟

معرفی آلت کوین ها درگوشه و کنار دنیای دیجیتال احتمالاً تا به حال در کنار معروف ترین و محبوب ترین […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده
mining bitcoin - بیت کوین چگونه استخراج میشود؟

بیت کوین چگونه استخراج میشود؟

بیت کوین چگونه استخراج میشود؟ سقوط ارزش بیت کوین به زیر ۵۰ هزار دلار… افزایش ارزش بیت کوین… بیت کوین […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده
tokencrypto dackeh - توکن چیست و چگونه کار میکند؟

توکن چیست و چگونه کار میکند؟

توکن چیست و چگونه کار میکند؟ اگر در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، احتمالاً تا به حال نام توکن به […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید