پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

قانون ۸۰۲۰ در بازار بورس

قانون ۸۰۲۰ در بازار بورس

قانونی که در این مقاله می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم قانون ۸۰۲۰ یا همان اصل پارتو است که توسط فردی به نام ویل فردو پارتو، اقتصاددان بزرگ ایتالیایی ابداع شده است. همیشه مطالعات یک فرد با استعداد راهکارهایی برای موفقیت افراد جامعه در راستای یک هدف خاص و عام ایجاد می کند که این قانون نتیجه یکی از این مطالعات در حوزه اقتصادی است. این قانون اشاره به این دارد که برخی از اقلیت ها، برخی از اکثریت ها را در بر می گیرند و یا برخی از اقلیت ها برخی از اکثریت ها را صاحب می شوند. به عنوان مثال ۲۰ درصد از افراد جامعه، ۸۰ درصد از ثروت جامعه را در اختیار دارند و یا ۲۰ درصد از پزشکان یک بیمارستان، ۸۰ درصد از جراحی های دشوار را انجام می دهند؛ اما قانون ۸۰۲۰ دقیقاً اشاره به نسبت ۸۰ درصد به ۲۰ درصد را ندارد و فقط می خواهد اقلیت و اکثریت یک رویداد را بیان کند.

در بازار بورس نیز یقیناً این قانون، مثال ها و کاربرد های فراوانی دارد. در این بازار نیز اقلیت هایی، اکثریت هایی را می سازند و می توان با شناسایی آن ها زمینه یک معامله پر سود را فراهم کرد. اگر شما در بازار بورس فعالیتی داشته اید حتماً با گفتن این مطلب، مهر تایید بر آن خواهید زد که ۲۰ درصد از سهم های بزرگ بازار، ۸۰ درصد در شاخص بورس تأثیر می گذارند. شاید در اخبار شنیده باشید که فلان سهم مهم به دلیل صف فروش تأثیر خیلی بدی بر شاخص بورس گذاشت و یا برعکس. حقیقت این مطلب غیر قابل انکار است و با کمی دقت به مسائل پیرامون متوجه می شویم که همواره اقلیت هایی هستند که اکثریت هایی را رقم می زنند.

 استفاده از قانون پارتو یا ۸۰۲۰ در بازار بورس

 بدیهی است که هدف سرمایه‌گذاران از ورود به بورس، سود کردن و افزایش دادن سرمایه است. برای خیلی از معامله‌گران اتفاق افتاده است که از ۲۰ درصد معاملات خود تقریباً ۸۰ درصد سود کل خود را به دست آورده اند یعنی یک مقدار معاملات خاص آن ها اکثریت سود را به ارمغان آورده اند. این گونه نیز می توان بیان کرد که ۲۰ درصد از زمانی را که فرد به بورس اختصاص داده و ۸۰ درصد سود کل بازه زمانی را کسب کرده است. در برخی از سال‌ها این اتفاق افتاده است که در کل سال فقط ۲۰ درصد از بازه زمانی، مناسب معامله بود تا سرمایه گذاران ۸۰ درصد سود را کسب کنند. شما نیز باید به این امر توجه داشته باشید و در معاملات اصلاً عجله نکنید، در کمین بنشینید و منتظر بهترین فرصت باشید تا پرسودترین سهم را شکار کنید؛ بنابراین این تصور غلطی است که بخواهیم در تمام بازه زمانی خریدو فروش کنیم. پس باید از این تفکر اشتباه خود را جدا کنیم که همیشه به دنبال سهم ها بگردیم و همیشه سهم بخریم؛ اصلاً این‌طور نیست که ما باید همواره با بازار باشیم، می توانیم در بازه های زمانی مناسب که روند بازار بسیار مناسب است وارد سهم‌های خوب شویم و در بقیه زمان ها از بازار جدا شویم. به این مطلب نیز توجه داشته باشید که ۲۰ درصد از سهم ها یعنی اقلیت سهم ها خیلی زیاد مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرند یعنی ۸۰ درصد از توجه ها به سمت این سهم ها است؛ اغلب به دنبال سهم هایی باشید که سود خوبی در بر داشته باشند. افراد خبره ای هستند که در سال دو یا سه معامله انجام می دهند و در آن دو یا سه معامله ۷۰ الی ۸۰ درصد سود کسب می کنند. توجه داشته باشید که اقلیت هایی وجود دارند که اکثریت سود را می‌توان از آن‌ها به دست آورد.

برای اینکه اهمیت این مطلب بیشتر جا بیافتد یک مثال دیگر برای استفاده از قانون ۸۰۲۰ در بازار بورس می آوریم تا شما تمام جوانب را در نظر داشته باشید. تا حالا دقت کرده اید که شما چند روش برای تحلیل سهم ها یاد گرفته اید؟ دقت کرده اید که از کدام روش ها زیاد استفاده کرده اید؟ بله شما در انتخاب سهم، اغلب از ۲۰ درصد آموزش ها که برای شما اهمیت زیادی دارند برای شناسایی و خرید ۸۰ درصد سهم هایتان بهره می گیرید. اگر می خواهید بیشتر به این قانون ایمان بیاورید یک لیست از کارهای مهم تان بنویسید و اقلیت و اکثریت ها را خودتان تعیین کنید. با شناخت این اقلیت ها و اکثریت ها بهترین ها برای شما رقم خواهد خورد.

مطالب مرتبط
Sarkhatibourse dackeh - معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

 معرفی بهترین ربات و نرم افزار سرخطی بورس تضمینی امروز در پردازش اطلاعات مالی دکه قصد داریم یکی از بهترین […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده
Sarkhatibourse dasti dackeh - تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس امروز قصد دارم در پردازش اطلاعات مالی دکه توضیح بدم تفاوت نرم […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده
Sarkhatibourse3 dackeh - سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل) امروز در این مقاله قصد داریم برای شما بیان کنیم بهترین روش […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید