پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

توکن چیست و چگونه کار میکند؟

توکن چیست و چگونه کار میکند؟

اگر در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، احتمالاً تا به حال نام توکن به گوش‌ تان خورده باشد. بسیاری از افراد توکن و بیت کوین را با هم یکی می دانند. در این مطلب همراه پردازش اطلاعات مالی دکه باشید تا تفاوت این دو را به خوبی بدانید.

توکن چیست؟

توکن نوعی دارایی دیجیتال است. همین الان ذهن تان را از کوین بیرون آورده و بدانید که این دو با هم متفاوت هستند. با وجودی که توکن در برخی عملکردهای مشابه کار کوین را انجام می دهد اما توکن‌ ها ارزهای رمزنگاری شده ای هستند که روی بلاک چین های دیگری مثل اتریوم ساخته می شود. در واقع این توکن ها را می توان سهیمی از شرکت دانست که می توان از کاربرد آن در اپلیکیشن یا پروژه های خاص بهره برد. مثل بلیط سینما که مخصوص سینما است و شما نمی توانید از آن برای پرداخت غذای رستوران استفاده کنید. ضمن اینکه ساخت توکن‌ های دیجیتالی از ایجاد کوین راحت تر است. چرا که نیازی به تغییر یا ایجاد کد نیست و تنها باید از یک پلتفرمی استاندارد مثل اتریوم که مبتنی بر بلاک چین است، استفاده کنید.

  • توکن ها انواع مختلفی دارند و شامل توکن های امنیتی، توکن های کاربردی و توکن های پرداختی یا کریپتوکارنسی ها می شوند.
  • توکن های امنیتی در واقع دارایی است که از مشارکت در منابع فیزیکی یا جریان های درآمدی به شما تعلق می گیرد. در واقع عملکرد این نوع توکن ها شبیه به سهام یا اوراق قرضه است.
  • توکن های کاربردی به کالا یا خدمات یک پروژه خاص دسترسی دارد و از آن می توانید به عنوان تخفیفی برای دسترسی به خدمات استفاده کنید. اغلب توکن های موجود در دنیای ارز دیجیتال، مربوط به توکن های کاربردی است. ساختن توکن برای توسعه دهندگان بلاک چین، راحت تر از ایجاد یک بلاک چین و شبکه ای مستقل مانند کوین است. به این ترتیب در اکثر مواقع، بسیاری از پروژه ها می توانند بدون صرف هزینه های نجومی برای طراحی یک بلاک چین، ارز دیجیتال خود را بسازند.
  • اما توکن های پرداختی یا کریپوکارتسی ها، امکان خرید و فروش سایر تراکنش های مالی را برقرار می کند. در واقع این نور توکن ها نوعی ذخیره با ارزش است که قصد دارد تحت حمایت هیچ نهادی نباشد.

توکن چگونه کار میکند؟

احتمالاً توکن را در سازمان های املاک، برخی از بانک ها یا کانون سردفترتان دیده باشید که برای شناسایی مشتریان از راه دور از این سیستم استفاده می کنند. توکن، نوعی دستگاه فیزیکی رمز گذاری شده است که در اختیار کاربران قرار می گیرد. در واقع این دستگاه نوعی اثبات هویت امنیتی است که به جای رمز عبور معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از توکن ها، اطلاعاتی از کاربر مثل اثر انگشت یا امضای دیجیتال را در خود ذخیره می کنند.

  • نوع دیگری از توکن که دارایی دیجیتال نامیده می شود، کمیاب و منحصربه فرد است. این توکن روی بلاک چین های مختلف ذخیره می شود.

توکن را از کجا بگیریم؟

بسته به اینکه قصد دارید چه نوع توکنی را استفاده کنید، مکان دریافت نیز متفاوت است. در حال حاضر، بانک های صادرات و ملی و کشاورزی به مشتریان خود توکن فیزیکی رمز یاب ارائه می دهند. در صورتی که نیاز به اطلاع بیشتر برای دریافت توکن دارید، سایت پردازش اطلاعات مالی دکه مرجع کاملی از اطلاعات راجع به دنیای ارزهای دیجیتال را در اختیارتان قرار خواهد داد.

جمع بندی

به طور کلی، در بازار ارزهای دیجیتال، توکن نوعی ارز دیجیتال است که بلاک چین مستقلی ندارد و در بلاک چین های میزبان ذخیره می شود. در واقع برای اشاره به هر واحد ارزی در یک شبکه بلاک چینی، از عبارت توکن استفاده می شود. این توکن ها با قراردادهای هوشمند و کدهای برنامه نویسی شده ایجاد می شود که نوعی صرفه جویی در وقت و هزینه محسوب می شود. توکن ها را در ده ها دسته بندی می توان قرار داد اما در حوزه ارز دیجیتال می توان سه نوع توکن کاربردی، اوراق بهادار و حاکمیتی را برای آن نام برد.

می توان گفت که توکن ها علاوه بر شیوه ای برای پرداخت می تواند بیانگر سهم یک شرکت باشد که دسترسی به محصول یا خدمات خاصی را ممکن می سازد. در اصل شما می توانید یک توکن را کوین خریداری کنید اما نمی توانید کوین را با توکن خریداری کنید.

مطالب مرتبط
altcoin - آلت کوین چیست؟

آلت کوین چیست؟

معرفی آلت کوین ها درگوشه و کنار دنیای دیجیتال احتمالاً تا به حال در کنار معروف ترین و محبوب ترین […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده
mining bitcoin - بیت کوین چگونه استخراج میشود؟

بیت کوین چگونه استخراج میشود؟

بیت کوین چگونه استخراج میشود؟ سقوط ارزش بیت کوین به زیر ۵۰ هزار دلار… افزایش ارزش بیت کوین… بیت کوین […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده
nft dackeh - NFT چیست؟

NFT چیست؟

NFT چیست؟ زمانی که همسر ایلان ماسک به ازای فروش محصولات هنرمندانه اش به مشتریان سند قابل فروش ارائه کرد، […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید