پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه چیست؟

شرکت ها و سازمان ها برای این که بتوانند فعالیت کنند و در برابر رقیبان خود قوی ظاهر شوند، نیاز به افزایش سرمایه دارند. این افزایش سرمایه با روش های متنوعی می تواند انجام شود که در این مقاله با روند افزایش سرمایه آشنا می شوید. در ادامه با افزایش سرمایه چیست؟ ( انواع روش های افزایش سرمایه ) و مراحل افزایش سرمایه اشنا می شوید.

 

مراحل افزایش سرمایه

افزایش سرمایه بورس برای عملی شدن و صورت گرفتن باید مراحلی را طی کند که  این مراحل عبارت اند از :

  • گزارش توجیهی افزایش سرمایه

ابتدا یک طرح پیشنهادی توسط مدیر عامل با سهامداران مطرح می گردد که در صورت به توافق رسیدن و تصمیم نهایی اجرا می شود تا شرکت از طریق سهام های جدید اقدام به افزایش سرمایه کند. نام این طرح پیشنهادی، گزارش توجیهی افزایش سرمایه است که با استناد بر دلیل، تنظیم و به سازمان بورس ارائه می شود.
برسی گزارش توجیهی افزایش سرمایه توسط حسابرس بورس سپس گزارش توجیهی افزایش سرمایه توسط حسابرس سازمان بورس از لحاظ قانونی و مالیاتی بررسی می شود که این طرح با قوانین مالیاتی و حسابرسی کشور مغایرت نداشته باشد. اگر اظهار نظر حسابرس بورس در این رابطه مثبت بود، مجوز افزایش سرمایه توسط سازمان بورس ثبت و در وب سایت کدال تحت عنوان مدارک و مستندات درخواست افزایش سرمایه منتشر می شود.

  • صدور مجوز

پس از صدور مجوز، شرکت و هیت مدیره موظف هستند اقدامات طرح افزایش سرمایه را پیاده سازی کنند اما در صورتی که این امور را انجام ندهند مجوز باطل می گردد و می بایست دوباره برای دریافت مجوز اقدام نمایند.  همچنین در اطلاعیه ای از سایت کدال تحت عنوان برگزاری مجمع عمومی فوق العاده از سهامداران درخواست می شود تا در این مجمع و همایش حضور داشته باشند.

  • تشکیل جلسه هیت مدیره

هیت مدیره شرکت، طی جلسه ای نتایج اقدامات افزایش سرمایه را بررسی می کند و اگر موردی از این طرح وجود داشت که طبق انتظارات هر یک از اعضای هیئت مدیره پیش نرفت، با تصمیم گیری و به توافق رسیدن اصلاح می شود. در صورتی که اعضای هیئت مدیره به نتایج خوبی از گزارش توجیهی افزایش سرمایه رسیدند می توانند برای تمدید مجوز افزایش سرمایه اقدام نمایند.

 

انواع روش های افزایش سرمایه

افزایش سرمایه بورس به ۴ روش انجام می شود که عبارت اند از :

•     محل سود انباشته (سهام جایزه)
•     محل آورده نقدی
•     محل تجدید ارزیابی دارایی ها
•    روش صرف سهام

 

سود انباشته

طبق قانون امور مالیاتی کشور، شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را در حساب بانکی تحت عنوان سود انباشته شده نگه داری کنند که این سود نیز در سیستم های حسابرسی آن شرکت هم ثبت می شود. بسیاری از هیت مدیره ها تصمیم می گیرند که از این روش برای افزایش سرمایه شرکت استفاده کنند اما این روش یک جریان نقدینگی جدید به سهام اضافه نمی کند و سهامی که سهامدار از سود انباشته به دست می آورد، سهام جایزه نام دارد.

محل آورده نقدی

اگر شرکت از سود انباشته مناسبی برخوردار نیست می تواند اقدام به فروش سهام شرکت به سهامداران جدید نماید که به آن حق تقدم سهام گفته می شود. در روش محل آورده نقدی ، مقداری سهم به سهامدار به مدت دوماه یا بیشتر داده می شود که سهامدار یا آن را به سهامدار جدیدی با سود بفروشد و یا اینکه مبلغی به عنوان هر سهم پرداخت کند. البته اگر سهام مورد نظر توسط سهامدار به فروش نرسد و یا سهام اسمی آن پرداخت نشود امکان دارد که در سازمان بورس به فروش برسد.

محل تجدید ارزیابی دارایی ها

تمام دارایی هایی که به نام شرکت می باشد مثل زمین، ساختمان، تجهیزات، کارخانه، ماشین آلات و مواد اولیه مورد بررسی قرار می گیرند. با انجام این کار، ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه بروزرسانی می شود. اما در این روش امکان این هست که تعداد سهام شرکت افزایش پیدا کند ولی قیمت آن ها کاهش می یابند و همچنین بدهی های شرکت تغییری نمی کنند. پس در این روش پول زیادی به شرکت وارد نمی شود.

روش صرف سهام

در این روش شرکت، سهامی را بیشتر از مبلغ اصلی به فروش می رساند و سود حاصل از فروش را به حساب اندوخته ها منتقل می کند و یا سهام جدیدی به سهامداران فعلی می دهد. انگار سرمایه از جیب سمت راست به جیب سمت چپ منتقل می شود.

 

کدام نوع روش افزایش سرمایه بهتر است؟

چون قوانین مدیریتی و طرز کارکرد شرکت ها با یکدیگر متفاوت است نمی توان یک روش کلی برای افزایش سرمایه تمامی شرکت ها تعیین کرد. اعضای هیئت مدیره سازمان ها می بایست با تصمیم گیری درست و منطقی بهترین طرح افزایش سرمایه را برای شرکت پیشنهاد دهند تا به نتیجه دلخواه برسند.

مطالب مرتبط
Sarkhatibourse dackeh - معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

 معرفی بهترین ربات و نرم افزار سرخطی بورس تضمینی امروز در پردازش اطلاعات مالی دکه قصد داریم یکی از بهترین […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده
Sarkhatibourse dasti dackeh - تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس امروز قصد دارم در پردازش اطلاعات مالی دکه توضیح بدم تفاوت نرم […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده
Sarkhatibourse3 dackeh - سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل) امروز در این مقاله قصد داریم برای شما بیان کنیم بهترین روش […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید