پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

حق تقدم سهام چیست؟

حق تقدم سهام چیست؟

 بیشتر افرادی که در بازار بورس سرمایه گذاری کرده اند بسیار تمایل دارند تا اصطلاحات و موضوعات مربوط به سهام و بورس را بشناسند تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کنند. اگر امروز در بازار بورس فعالیت ندارید باعث نمی شود که از دانستن مطالب آن پرهیز کنید چرا که ممکن است فردا با یک پیشنهاد وارد بازار بورس شوید و دانستن این مطالب برایتان بسیار ارزنده باشد. حق تقدم سهام هم جزئی از این موضوعات است که برای تازه واردها و افرادی که به تازگی شروع به این کار کردند کمی نا آشنا است، در ادامه مطلب برای کمک به این عزیزان به توضیح این واژه پرداخته می شود.

 شرکت ها به دلایل مختلف از جمله توسعه شرکت، بالا بردن قدرت رقابت خود، بهبود ساختار مالی و … اقدام به افزایش سرمایه می کنند. لازم به ذکر است که بگوییم این افزایش سرمایه و یا به عبارتی تأمین مالی از راه ها و روش های مختلفی انجام می گیرد که در مقالات دیگر به این موضوع پرداخته ایم. حق تقدم نیز در ادامه این مطلب وارد بازی می شود؛ حق تقدم سهام بعد ازاینکه شرکت اقدام به افزایش سرمایه از محل آورده می کند می تواند به سهامدار برسد که برای این امر سهامدار باید در مجمع فوق العاده حتماً شرکت کند.

 ممکن است سهامداری قصد افزایش تعداد سهم را نداشته باشد و در جلسه شرکت نکند در این صورت سهم ها به سرمایه گذاران دیگر سپرده می شود. به همین دلیل که سهامدار فعلی تقدم دارد بر افرادی که هنوز سهام آن شرکت را ندارند به این موضوع حق تقدم سهام گفته می شود. در ادامه برای درک بیشتر این موضوع یک مثال می آوریم.

 مثال برای تعریف حق تقدم سهام

 فرض کنید که فردی مالک هزار سهم از یک شرکت است، اما شرکت اقدام به افزایش سرمایه ۵۰ درصدی می کند. موضوعی که مشخص است این است که سهام آن شرکت نیز به همین میزان افزایش پیدا می کند، در این شرایط اگر تعداد سهام فرد تغییری نکند در واقع از میزان مالکیت فرد در شرکت کم شده است‌.  برای جلوگیری از این اتفاق شرکت برای فرد حق تقدم در خرید سهام جدید قائل شده است تا درصد مالکیت فرد ثابت بماند به عبارتی دیگر، فرد گفته شده بر دیگران به اندازه ۵۰۰ سهم تقدم دارد و می تواند در صورت مایل بودن سهام جدید را بخرد.

 نحوه استفاده از حق تقدم سهام

 در مواردی که شرکت افزایش سرمایه را از محل سود انباشته انجام دهد، دیگر سهام جدیدی به شرکت اضافه نمی شود و دیگر حق تقدمی وجود ندارد و تنها در شرایطی که تعداد سهام شرکت افزایش پیدا کند این مهم عملی می شود. فرمی با عنوان حق تقدم خرید سهام وجود دارد که اطلاعات مربوط به افزایش سرمایه در آن نوشته شده است که بعد از تصویب افزایش سرمایه شرکت در اختیار سهامداران قرار می گیرد تا در صورت تمایل پر کنند. شما نیز اگر در این شرایط قرار گرفتید با مطالعه دقیق اطلاعیه شرکت و جزئیات آن که هم در سایت کدال و هم در سایت اختصاصی شرکت منتشر می شود پس از مشورت با افراد خبره می توانید از حق تقدمتان استفاده کنید. در برخی شرایط انصراف از آن بسیار بهتر است که باید واقف به مسئله باشید.

 چگونه حق تقدم را به سهم تبدیل می شود؟

 فردی که فرم را پر کرده است باید برای هر گواهی مبلغی را نیز پرداخت کند. پول پرداخت شده معادل ارزش اسمی سهم است. دانستن این مطلب نیز لازم است که ارزش اسمی هر سهم در کشور ما در زمان حال هزار ریال است به عبارت دیگر فرد برای اینکه یک عدد سهم در اختیار داشته باشد باید به ازای هر گواهی ۱۰۰۰ ریال پرداخت کند. پس از پرداخت مبلغ ذکر شده و به ثبت رسیدن افزایش سرمایه شرکت توسط بورس، فرد بعد از ۳ الی ۶ ماه می تواند به سهم دسترسی پیدا کند.  کسانی که مایل به گرفتن سهم نباشند می توانند سهام خود را از طریق کارگزاری ها به فروش برسانند که قیمت سهم به مراتب کمتر از سهم عادی خواهد بود. کسانی که در بازار سرمایه فعالیت می کنند یقیناً با این مورد بسیار شیرین برخورد کرده اند و کسانی که علاقه مند هستند می توانند مطالب مفید دیگری را برای آگاهی بیشتر در این سایت مطالعه کنند.

مطالب مرتبط
Sarkhatibourse dackeh - معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

 معرفی بهترین ربات و نرم افزار سرخطی بورس تضمینی امروز در پردازش اطلاعات مالی دکه قصد داریم یکی از بهترین […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده
Sarkhatibourse dasti dackeh - تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس امروز قصد دارم در پردازش اطلاعات مالی دکه توضیح بدم تفاوت نرم […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده
Sarkhatibourse3 dackeh - سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل) امروز در این مقاله قصد داریم برای شما بیان کنیم بهترین روش […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید