پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

ارز های دیجیتال چیست؟

ارز های دیجیتال چیست؟

این روزها صحبت های فراوانی در مورد ارز های دیجیتال می شود و بین افراد شهرت زیادی پیدا کرده‌است، اما با این همه عده‌ای از افراد هنوز نمی دانند که ارز های دیجیتال چیست؟ و چه کاربردی در دنیای امروزی دارد. برای آگاهی از این موضوع لازم است این مقاله ( ارز های دیجیتال چیست؟ تاریخچه ارز های دیجیتال و معرفی ارز های دیجیتال به زبان ساده ) را به طور کامل مطالعه کنید.

 

معرفی ارز های دیجیتال به زبان ساده

در واقع ارزهای دیجیتال ارزهایی اند که با پروتکل های رمزگذاری شده طراحی می‌شوند و هدف آن ها ممانعت از جلب و کاهش تقلب و کلاه‌برداری ارزی است. ارز دیجیتال منبع درآمدی محسوب می شود که همانند یک بانک یا موسسه نگهدارنده پول عمل می کند. اگر دوست دارید بدانید ارز دیجیتال چیست و توضیحات بیشتری در این مورد بخوانید توصیه می شود این مقاله را تا آخر ادامه دهید.

ارز های دیجیتال چیست؟

می‌توان گفت که ارز دیجیتال یک نوع خاصی از پول دیجیتال است که توسط رمز نگاران متخصص ایجاد شده است. ارز ‌های دیجیتال برای بهره‌مندی از ویژگی های شفافیت، غیر متمرکز بودن و تغییر ناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می نمایند. غیرمتمرکز بودن سایت ها بدین معنی می باشد که هیچ سازمان یا گروهی قادر به کنترل آن‌ها نیست. بدون وجود هرگونه واسطه‌ای می توان کریپتوکارنسی ها را به صورت مستقیم به افراد دیگر ارسال نمود. این جمله بدین معنی است که برای ارسال نمودن ارز های دیجیتال به هم دیگر نیاز به افتتاح حساب بانکی و یا استفاده نمودن از خدمات هرگونه سازمان واسطه یا بانکی نیاز نخواهید داشت. رمز های ارز مثل دلار و ریال هستند که در اشکال مختلف ایجاد و توزیع می شوند.

فرایند به وجود آوردن برخی از ارزها مثل بیت کوین یا ماینینگ انجام می‌شود و در برخی دیگر از آن ها همه سکه ها از قبل به صورت استخراج شده در شبکه قرار می گیرند. از جمله محصولات مهم ارز دیجیتال می‌توان به فناوری بلاک چین اشاره کرد که ارزهای دیجیتال بر روی فناوری دفتر کل توزیع شده، ساخته شده اند. بلاک چین ها قابلیت مشاهده تراکنش ها را چه برای افرادی که در این شبکه ها حضور دارند و چه برای افرادی که در شبکه حضور ندارند، فراهم می نمایند که ارزهای دیجیتال می توانند از این نوع بلاک چین استفاده نمایند. از نگاه افراد زیادی اولین ارز دیجیتال که توانسته است مورد اعتماد واقع شود، بیت کوین است. در سال ۲۰۰۸ ایده آن در پیپر بیت کوین انتشار یافت و اولین سکه‌های مربوط به آن در سال ۲۰۰۹ استخراج شد. البته قبل از این ارز دیجیتال تلاش‌های بسیاری برای ساختن یک ارز صورت گرفته بود.
دو مشکل بزرگ ارزهای دیجیتال اعتماد به شخص ثالث و دوباره خرج کردن است.

زمانی که شما برای نگهداری پول های خود و یا انتقال آن از یک بانک استفاده می‌کنید در واقع شما به بانک اعتماد کرده اید. حتی اگر از دید کلی نگاه کنید، متوجه می شوید اعتماد کردن کاری بسیار ضروری برای پیش بردن کارها است. دو بار خرج کردن از جمله مشکلاتی است که در سیستم های مالی به وسیله سرورهای مرکزی با بررسی موجودی ها حل شده بود و اجازه خرج کردن دوباره مقدار اندازه مشخص پول را نمی داد. این عمل به صورت غیر متمرکز در بیت کوین ارائه شد و همه افراد از تقلب اشخاص دیگر با بررسی تاریخچه تراکنش ها جلوگیری می کنند. کار بزرگی که توسط بیت کوین انجام شد جلب اعتماد و جلوگیری از دوباره خرج کردن بود. از بیت کوین می توان به عنوان اولین پول الکترونیک یاد کرد. با استفاده کردن از بیت کوین برای نگهداری پول دیگر نیاز نیست آن را به یک شخص نگهدارنده پول، گروه، بانک و یا سازمانی انتقال داد. مسئله اعتماد در همه مراحل زندگی مخصوصاً در نگهداری پول یکی از معضلات اساسی مردم می باشد، به همین علت بیت کوین برای حل این مشکل اقدام کرده و موفق شد.

تاریخچه ارز های دیجیتال

در دهه ۹۰ تلاش‌های زیادی به منظور ایجاد کردن ارز های دیجیتال صورت گرفته بودند که اغلب با شکست مواجه شدند. مشکلات زیادی مثل کلاهبرداری و عدم اعتماد موجب شکست این پروژه ها می شد. در سال ۲۰۰۹ یک گروه از برنامه نویسان خبره که به صورت ناشناس عمل می‌کردند، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به جهانیان معرفی نمودند. البته از آنجایی که به صورت کاملاً ناشناس عمل کردن هیچ کس نمی داند آن ها یک گروه بودند و یا یک فرد. این سیستم توسط ساتوشی به صورت کاملاً غیر متمرکز ارائه شد؛ یعنی هیچ کس و هیچ سروری نمی‌تواند آن را تحت کنترل و پوشش خود قرار دهد. در اینجا تاریخچه ارز های دیجیتال به شما گفتیم.

نتیجه گیری

در این مقاله به سؤال ارز دیجیتال چیست، به صورت کامل پاسخ داده شد. به وجود آمدن علاقه مندی و باور کردن سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می تواند گام بعدی در روند تکامل مفهوم پول باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال بدون نظارت سازمان ها و بانک ها انجام می شود. با سرمایه گذاری کردن در ارزهای دیجیتال می توان به پول های کلان دست یافت به شرطی که قبل از اقدام، اطلاعات لازم را در مورد آن کسب کرد.

مطالب مرتبط
altcoin - آلت کوین چیست؟

آلت کوین چیست؟

معرفی آلت کوین ها درگوشه و کنار دنیای دیجیتال احتمالاً تا به حال در کنار معروف ترین و محبوب ترین […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده
mining bitcoin - بیت کوین چگونه استخراج میشود؟

بیت کوین چگونه استخراج میشود؟

بیت کوین چگونه استخراج میشود؟ سقوط ارزش بیت کوین به زیر ۵۰ هزار دلار… افزایش ارزش بیت کوین… بیت کوین […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده
tokencrypto dackeh - توکن چیست و چگونه کار میکند؟

توکن چیست و چگونه کار میکند؟

توکن چیست و چگونه کار میکند؟ اگر در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، احتمالاً تا به حال نام توکن به […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید