پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

بهترین استراتژی معاملاتی بورس چیست؟

 استراتژی معاملاتی به عملیاتی گفته می‌شود که یک سرمایه گذار برای ورود و خروج از سهام خود انجام می دهد و همچنین تحلیل هایی را که برای ارزیابی سود و زیان انجام می‌دهد. برای داشتن یک استراتژی خوب لازم است از عواطف و احساسات دور باشید. استراتژی های گوناگونی وجود دارد که سرمایه‌ گذاران برای پیدا کردن بهترین زمان خرید سهام و بهترین زمان برای فروش آن و همچنین برای عناصری دیگر از آنها استفاده می نمایند. معامله کنندگان لازم است برای موفق شدن، دنبال یک استراتژی مناسب باشند و از آن برای مدت زمان مشخصی در سرمایه‌گذاری خود استفاده کنند به نتیجه درست و مطلوب در دست یابند.

 زمانی که یک استراتژی معاملاتی برای خود انتخاب می کنید لازم است بدانید که هر لحظه ممکن است سهام بازار تغییر رفتاری دهند و ممکن است شما هم مجبور به تغییر استراتژی خود شوید. به استراتژی می‌توان گفت بهتر این است که درست و به موقع به کار گرفته شود البته موارد و فاکتورهای مهمی هم برای ایجاد یک استراتژی مناسب وجود دارد. سرمایه‌گذاران معمولاً برای رسیدن به نتیجه مطلوب از روش‌های گوناگونی استفاده می‌کنند که این روش ها ممکن است در بسیاری از مواقع شبیه به هم باشد. برخی از افراد ورود به بازار بورس را ساده می‌پندارند و بدون داشتن اطلاعات کافی وارد این بازار می‌شوند، پس بعد از گذشت مدتی با ضررهای جبران ناپذیری روبرو می شوند و مجبورند از بازار خارج شوند.

 

 استراتژی معاملاتی بورس

استراتژی های بسیاری موجود هستند که یکی از آن ها روش بنیادی یا فاندامنتال است. افرادی که از این استراتژی بنیادی استفاده می‌نمایند سعی دارند با پیدا کردن اطلاعاتی در مورد اوضاع سیاسی، فرهنگ، اقتصادی و مالی به بررسی سهام مشغول شوند که با این کار می توان با دریافت کردن اطلاعات دقیق به درک درستی از وضعیت سهام رسید؛ پس می توان با تحلیل مناسب وارد بازار شد. سرمایه گذارانی که از این استراتژی برای خرید و فروش های خود استفاده می کنند و معتقدند که قیمت هایی که بر روی یک سهم در یک روز مشاهده می‌شود، نمی‌تواند نشان‌ دهنده خوب یا بد بودن سهم باشد و تأثیری بر ارزش واقعی سهم نمی گذارد.

 یکی از استراتژی های دیگر روش تکنیکال یا نموداری است. اشخاصی که از این روش برای خرید و فروش خود استفاده می‌کنند معتقدند که نوسانات و قیمت‌ گذاری های یک روز هر سهم، می تواند تأثیر بسزایی بر روی عملکرد آن سهم بگذارد. این اعتقاد دقیقاً برعکس استراتژی فاندامنتال بنیادی است. در این روش شما می توانید با مشاهده کردن قیمت سهم در هر روز تصمیم گیری کنید که آیا سهام موردنظر ارزش خریدن را دارد یا خیر. به دلیل اینکه در این روش نیازی به بررسی و تحقیق در مورد اوضاع اقتصادی و سیاسی نیازی نیست، از این رو افراد زیادی طرفدار و خواستار این استراتژی هستند؛ زیرا نسبت به استراتژی فاندامنتال ساده‌ تر است. البته لازم به ذکر است که این استراتژی نیز سختی ها و پیچیدگی های منحصر به فرد خود را دارا است.

از استراتژی موج سواران و سفته بازان برای بازارهای زیادی استفاده می‌شود که در سیاست و اقتصاد دخالت ندارند اما از طرف دیگر افرادی هستند که در بازار های با ثبات و عادی از این روش استفاده می نمایند؛ یعنی در کل بازارهای سرمایه گذاری پیروان خاص خود را دارد اما لازم است بگوییم در بازارهای بی نظم و کم عمق افراد زیادی از این روش استفاده می نمایند که خود دلیل نوسانات شدید قیمت‌ها می‌شود که این موضوع دلیلی برای ریسک کردن در بازارهای سرمایه گذاری خواهد شد.

 عده‌ای از افراد به نام موج سازان در بازار سرمایه وجود دارند که با استفاده از پول های بسیار زیاد و قدرت می توانند اطلاعات غلطی را در مورد انواع سهم های مختلف بگویند که همگی دروغ است و این گروه از افراد هر بار بر روی یک سهم سرمایه گذاری می کنند و پس از خرید آن سهم خبرهایی را به طور غلط ایجاد کرده و ارائه می‌دهند و از سهم خریداری شده حمایت می‌نمایند بنابراین بدون اینکه سهم مورد نظر از ارزش ذاتی مناسبی برخوردار باشد آن را بالا می‌برند و قبل از اینکه افراد دیگر این موضوع را متوجه شوند، سهم را می فروشند.

تعداد افرادی که از روش موج سواران استفاده می‌کنند از روش موج سازان بیشتر است، اما از لحاظ سرمایه بسیار پایین‌تر ازموج سازان قرار دارند و تمامی تلاش‌های این افراد روی این است که با استفاده از حرکت هایی که از طرف موج سازان ایجاد می‌شود منافعی را برای خود به ارمغان آورند. به صورت کلی می توان گفت که این گروه تاثیرات مثبتی بر روی کارهایی که گروه موج سازان انجام می‌دهند گذاشته و آن ها را تقویت می نمایند؛ البته لازم به ذکر است که استفاده از این روش هم به اطلاعات زیادی نیاز دارد و بسیاری از افراد نمی‌توانند زمان خروج از سهم را تشخیص دهند و ضرر های زیادی را می کنند.

 

 ترکیب بنیادی تابلو خوانی و تحلیل تکنیکال

 استراتژی های مختلفی برای تشخیص مناسب بودن و یا نبودن سهم وجود دارند که معامله‌گران می‌توانند با ترکیب کردن آن ها به نتایج مطلوب تری نیز دست یابند. از جمله این ها ترکیب کردن تابلو خوانی و تحلیل تکنیکال که روشی بسیار ساده و در عین حال مناسب است. برخی اوقات ممکن است حجم معامله یک سهم در یک روز به اندازه قابل توجهی افزایش یابد. در این زمان، معامله‌ گر متوجه می‌شود که خبرهایی در این سهم وجود دارد زیرا مقدار حجم معامله شده سهم در یک روز افزایش قابل توجهی یافته است. معامله کننده می تواند در این حین با روش تکنیکال سهم را تحلیل کرده و مشخص کند که خرید سهم خوب است یا خیر.

 

 نتیجه گیری

 برای اینکه تبدیل به یک معامله گر موفق و حرفه ای شوید لازم است برای خود در بازار سرمایه گذاری یک استراتژی معاملاتی مناسب تهیه کرده و به کار ببرید. ظرفیت های بازار بورس محدود می باشد و ممکن است گاهی شما را با شکست مواجه کند و ضرر های سنگینی را به بار آورد. برای داشتن یک استراتژی خوب و مناسب لازم است در مرحله اول از احساسات و عواطفی مثل ترس و طمع دوری کنید. توصیه می شود حتماً قبل از سرمایه‌گذاری در بازار معاملاتی بورس تحقیقات مناسبی را انجام دهید تا در خرید و فروش سهام دچار ضرر نشوید.

مطالب مرتبط
Sarkhatibourse dackeh - معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

معرفی بهترین ربات سرخطی بورس

 معرفی بهترین ربات و نرم افزار سرخطی بورس تضمینی امروز در پردازش اطلاعات مالی دکه قصد داریم یکی از بهترین […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده
Sarkhatibourse dasti dackeh - تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس

تفاوت ربات سرخطی با سفارش دستی در بورس امروز قصد دارم در پردازش اطلاعات مالی دکه توضیح بدم تفاوت نرم […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده
Sarkhatibourse3 dackeh - سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل)

سرخط زدن یا سرخطی بورس چیست؟ (توضیح کامل) امروز در این مقاله قصد داریم برای شما بیان کنیم بهترین روش […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید