پردازش اطلاعات مالی دکه
منو موبایل

پردازش اطلاعات مالی دکه

بیت کوین چگونه استخراج میشود؟

بیت کوین چگونه استخراج میشود؟

سقوط ارزش بیت کوین به زیر ۵۰ هزار دلار… افزایش ارزش بیت کوین… بیت کوین مرز ۵۰ هزار دلار را هم رد کرد.. احتمالاً این روزها عبارت‌هایی از این دست را زیاد شنیده باشید. اگر می‌خواهید بدانید پشت این لغت جادویی چه چیزی نهفته است، در این مطلب همراه پردازش اطلاعات مالی دکه باشید، تا درمورد بیت کوین چگونه استخراج میشود؟ و منظور از استخراج بیت کوین چیست؟ صحبت کنیم.

بیت کوین چیست؟

این چند وقت بازار داغ ارزهای دیجیتال احتمالاً شما را هم به تکاپو انداخته است. بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. با این حال پس گذشت چندین سال از ساخت آن، هنوز هویت آن ناشناخته باقی مانده است. بیت کوین هویت فیزیکی ندارد. در واقع نوعی دارایی در بستر دیجیتال است که محدود به مکان خاصی نیست. در هر فروشگاهی هم که بتوانید تراکنشی بر حسب بیت کوین داشته باشید، به راحتی می‌ توانید با پول الکترونیکی‌ تان خریداری کنید.

بعد از بیت کوین ها، رمزارزهای زیادی به دنیای دیجیتال وارد شدند که توانستند در مدت کوتاهی شهرت زیادی پیدا کند. این رمزارزها مثل بیت کوین در بستر شبکه ای بزرگ فعالیت دارند. به این شبکه بلاک چین گفته می شود که با وجود داشتن کاربران زیاد، امکان دخل و تصرف در آن وجود ندارد.

نکته قابل توجهی که در مورد بیت کوین بایستی در نظر بگیرید، نبود نظارت های متمرکز بر آن ها است. در واقع هیچ نهاد و دولتی نمی تواند روی این ارزها نظارت داشته باشد و در نتیجه در بستر شبکه ای بدون سانسور فعالیت می کند.

این مقاله را از دست ندهید ” بیت کوین چیست؟

حالا بیت کوین چگونه استخراج میشود؟

ماینینگ یا استخراج بیت کوین یک فعالیت داوطلبانه است. در واقع نام استخراج کننده ماینر است. افراد داوطلب یا ماینرها قدرت پردازش دستگاه های استخراج خود را در اختیار شبکه قرار می دهند تا تراکنش های شبکه انجام شود. ماینرها به ازای فعالیتی که انجام می دهند پاداش دریافت می کند. این پاداش همان چیزی است که آن را با عنوان بیت کوین می شناسیم. در واقع زمانی که فردی برای شما بیت کوین می فرستد، ماینر با فعالیت خود به تایید این تراکنش کمک می کند و شبکه هم به او پاداش می دهد.

 

بیایید ساده تر صحبت کنیم. در ماینینگ یا استراج بیت کوین، سه کار اصلی انجام می شود:

  • تایید تراکنش بیت کوین
  • حفظ امیت شبکه بیت کوین
  • تولید واحدهای جدید بیت کوین به صورت غیرمتمرکز

زمانی که صحبت از استخراج بیت کوین می شود، قرار نیست سکه هایی از زمین بیرون کشیده شود. در واقع بیت کوین چیز فیزیکی نیست که قابل لمس باشد.

منظور از استخراج بیت کوین چیست؟

زمانی که از استخراج بیت کوین صحبت می کنیم، منظور استخراجی است که با دستگاه ماینر انجام می شود. چیزی شبیه به استخراج طلا. البته در این مورد، بیت کوین ها در طراحی کد و پروتکل بیت کوین قرار دارند. فرایند استخراج بیت کوین از الگوریتمی به نام اثبات کار پیروی می کند. این الگوریتم را اولین بار فردی برای سیستم ضد اسپم خود استفاده کرد. به این ترتیب که برای جلوگیری از ارسال پیام از طرف اسپمرها، کاربران برای ارسال ایمیل بایستی یک سری محاسبات ریاضی را با کامپیوتر خود انجام می داد که به سی پی یو نیاز داشت. در نتیجه اگر کسی قصد داشت پیام هرزنامه بفرستد، باید مقدار زیادی از قدرت پردازش خود را به کار می گرفت.

در الگوریتم اثبات کار در بیت کوین، استخراج کنندگان بیت کویین (یا همان ماینرها) بایستی یکسری اقداماتی انجام دهند تا بتوانند به بیت کوین دست پیدا کنند. در نهایت با تولید بلاک هایی از تراکنش های معتبر و اتصال آن ها به بلاک چین، پاداش دریافت می کنند. برای حفظ ثبات شبکه و جلوگیری از استخراج همه بیت کوین ها به طور آنی، در بیت کوین معیاری به نام سختی استخراج وجود دارد. بلاک های بلاک چین بیت کوین هر ده دقیقه یکبار تولید می شوند. در صورتی که قدرت پردازش ماینرها خیلی زیاد باشد، در این صورت ماینرها می توانند زودتر از ده دقیقه بلاک را تولید و بیت کوین را استخراج کنند.

سختی استخراج کمک می کند تا رسیدن به جواب معادله حداقل ده دقیقه زمان ببرد. در واقع قدرت پردازش ماینرها کم می شود که در این صورت باز هم ممکن است زمان ساخت بلاک به زیر ده دقیقه برسد. در نتیجه با کاهش سختی، دوباره به همان ده دقیقه خواهیم رسید.

نتیجه گیری

در نظر داشته باشید که هیچ فرد، شرکت یا گروهی نمی تواند در معاملات مربوط به بیت کوین دخالت کند. مستقل بودن مزرعه بیت کوین یک جنبش شفاف و واضح است که با انجام هر معامله در بلاک چین ثبت می شود. به همین دلیل خیلی از افراد به بیت کوین حس مثبت تری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارند. در صورتی که نیاز به یادگیری و یا آموزش در زمینه ارزهای دیجیتال دارید، کافیست عمق مطالب را با محتوای وبسایت پردازش اطلاعات مالی دکه درک کنید. به این ترتیب با ظهور بیت کوین شاهد تسهیم انتقال پول به هر نقطه ای از جهان هستیم که با حذف واسطه ها کارتان را تا حد زیادی راحت کرده است.

مطالب مرتبط
altcoin - آلت کوین چیست؟

آلت کوین چیست؟

معرفی آلت کوین ها درگوشه و کنار دنیای دیجیتال احتمالاً تا به حال در کنار معروف ترین و محبوب ترین […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده
tokencrypto dackeh - توکن چیست و چگونه کار میکند؟

توکن چیست و چگونه کار میکند؟

توکن چیست و چگونه کار میکند؟ اگر در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، احتمالاً تا به حال نام توکن به […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده
nft dackeh - NFT چیست؟

NFT چیست؟

NFT چیست؟ زمانی که همسر ایلان ماسک به ازای فروش محصولات هنرمندانه اش به مشتریان سند قابل فروش ارائه کرد، […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید